Energie na Spartu nestačila, doma body nebere

V první adventní neděli zavítala do Karlových Varů pražská Sparta. Velice vyrovnané utkání se velice rozkouskovalo v prostřední části, která celkem nabídla 40 trestných minut a jeden gól na straně hostů. V závěrečné dvacetiminutovce se Spartě podařilo ještě navýšit. Karlovarští přes veškerou snahu nedokázali najít recept na brankáře hostů, čímž nevstřelili žádný gól a celý bodový zisk letí do Prahy.
Tipsport extraliga, 25. kolo, ne 3.12.2023, Karlovy Vary, KV Arena
HC Sparta Praha
0:3
0:0, 0:1, 0:2
Branky a nahrávky: 22:12 Kestner (Lajunen, Mikliš; 5/5), 47:58 Forman (Konečný, Mužík; 5/5), 58:05 Forman (Najman; 4/5). Rozhodčí: Úlehla, Veselý – Gerát, Thuma. Diváci: 4512. Vyloučení: 8:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 17:36 (3:13, 9:13, 5:10). Zblokované střely: 6:19. Hity: 5:4. Vhazování: 19:27. Průběh utkání: 0:3.
diváci4512
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Pulpán, Mikyska, Stříteský, Havlín, Dlapa, Huttula – Rachůnek, Gríger, Kangasniemi – Procházka, Černoch, Beránek – Hladonik, Jiskra, Zetterberg – Redlich, Koffer, Bernovský.
HC Sparta Praha: Kovář – Moravčík, Mozík, Kempný, Mikliš, Němeček, Irving, Krejčík – Chlapík, Sobotka, Řepík – Najman, Horák, Kousal – Buchtele, Lajunen, Kestner – Mužík, Konečný, Forman.

Úvodní dvacetiminutovka byla v podání karlovarských hokejistů poněkud bezzubá. Energetici se dostali sotva ke třem střelám, z čehož nejnebezpečnější byla ta poslední. Třicet vteřin před koncem si obhodil obránce Jiří Černoch, ale tváří tvář sparťanskému brankáři neuspěl. Za to hosté byli aktivnější. Velkou šanci otevřít skóre zápasu měl Pavel Kousal, jenž v dobré pozici trefil břevno. Gólově však nebyl nikdo produktivní a na góly se čekalo do dalších pasáží utkání.

Druhé třetiny nejsou zrovna nejšťastnější pro domácí, což se ukázalo i dnes. Už ve 21. minutě prohodil Horák puk přes obránce na Pavla Kousala, jehož střela do prázdné brány byla sražena mimo. O dvě minuty později to Spartě už vyšlo. Josh Kestner si vzal v rohu kluziště puk, projel až do předbrankového prostoru, odkud zakončil až do sítě Karlových Varů a otevřel skóre zápasu - 0:1. Po polovině hrací doby začalo být v KV Aréně dusno a trestné lavice se plnily na obou stranách. Utkání předčasně skončilo pro Ondřeje Mikliše, který pro osobní trest zmizel v útrobách zimního stadionu. Karlovarští měli v přesilové hře 4 na 3 obrovskou šanci srovnat, když kombinaci na jeden dotek zakončoval Jiří Černoch, jenž těsně minul hostující svatyni. Na druhé straně také Sparta vystrčila své růžky. Josh Kestner se ocitl sám před maskovaným mužem Karlových Varů, ale Dominik Frodl přečetl úmysl šikovného útočník a předvedl parádní zákrok. Prostřední část tak přinesla řadu vyloučení a jeden gól na straně Sparty, která si těsný náskok udržela do sirény signalizující konec druhého dějství.

Do závěrečné dvacetiminutovky vstupovali Karlovarští s jasným cílem. A hra domácích tomu jasně odpovídala. Jiří Černoch byl několikrát v obrovské příležitosti, ale Kovář si kapitána Energie pohlídal. Poté na opačné straně ledové plochy zahrozil znovu Kestner, který vyzkoušel bekhendový blafák, jenž skončil vedle Frodlovy klece. Ve 48. minutě se ale hostům podařilo navýšit náskok. KMiroslavu Formanovi se se štěstím dostal kotouč do slotu, odkud poslal puk až za záda karlovarského gólmana - 0:2. Domácí těžko hledali odpověď a navíc se pokračovalo ve vylučovacím módu. Když se Energie pokoušela prosadit se šesti hráči v poli, tak po chybě Procházky dovezl kotouč do prázdné brány Miroslav Forman, čímž Sparta potvrdila své vítězství a ze západu Čech si odváží tříbodový zisk.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary): Gratulujeme soupeři k vítězství, bylo zasloužené. My jsme měli pár mini momentů, při kterých jsme mohli přemýšlet na bodový zisk, nikoliv na vítězství. První třetina jde úplně za Spartou. Byli jsme naprosto bez šance a byl pro nás vynikající výsledek, když jsme po dvaceti minutách do kabin za stavu 0:0. Druhou třetinu jsme trochu srovnali hru, ale Sparta měla pořád lepší situace, více šancí a snáz se držela v pásmu. Samozřejmě jsme věděli, že Spartu nepřetlačíme otevřeným soubojem. Chtěli jsme znovu využít brejkových situacích, které nám docela jdou a tým je schopný je hrát. Máme několik rychlých hráčů, ale Sparta si toto pohlídala. Jednou byla šance Jirky Černocha, která by s utkáním mohla něco udělat, ale jinak musím říct, že Sparta měla zápas pod kontrolou a byla celých šedesát minut lepším týmem.

Pavel Gross (HC Sparta Praha): Jsme rádi, že jsme tady vyhráli. Věděli jsme, že Karlovy Vary mají obrovskou kvalitu, což nám ukázaly i v prvním zápase na Spartě, kdy za stavu 2:2 nám třikrát až čtyřikrát odjely a uměly proměnit šance dva na jednoho nebo tři na dva, čímž jsme minulé utkání de facto prohráli. Dnes jsme si na to chtěli dát více pozor, což se nám částečně podařilo. Myslím si, že jsme dobře začali první třetinu. Měli jsme dobrý pohyb, byli jsme dobří na kotouči a vytvořili jsme si i nějaké šance. Ve druhé třetině člověk, co se děje, pokud si začne hru lehce komplikovat. Najednou se hrají více vzadu, více se hraje v defenzivní zóně a najednou jsme dělali i lehce zbytečné fauly a soupeř se hned dostane do tempa a do hry. Po třetině jsme si něco řekli v kabině a myslím si, že třetí třetinu jsme odehráli solidně. Za stavu 0:1 se z pravé strany protáhnul Jiří Černoch a Kovy to výborně chytil. Za pár jsme minut vstřelili druhý gól. V hokeji je takové momentum, a to se nám podařilo v době, kdy jsme potřebovali skórovat. Jsem rád, že jsme porazili mančaft, který je zejména doma, velice nepříjemný.